Kiedy przysługuje nam odszkodowanie z AC?
Dla wielu kierowców wykupienie ubezpieczenia AC jest często sporym wydatkiem. Dlatego właśnie zastanawiają się, czy warto w nie inwestować skoro jeżdżą bardzo dobrze i ostrożnie. Decydując się jednak na AC powinni się dobrze zastanowić, czego tak naprawdę oczekują, od jakich okoliczności chcą się ubezpieczyć.
Nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe mają w polisie zapis o ochronie samochodu przed kradzieżą, a większości kierowców wydaje się, że to standard. Przeżywają potem zaskoczenie i rozczarowanie, kiedy nie otrzymują odszkodowania za ukradziony samochód. Finansowa rekompensata należy się wówczas, gdy auto było ubezpieczone od konkretnego zdarzenia.
Ze względu na koszty właściciele samochodów często ograniczają zakres AC nie przewidując do końca, co może ich spotkać. I tak np. ubezpieczenie obejmuje kolizje z leśnymi zwierzętami, a nie chroni przed wybuchem.
Oczywistym jest, że za to pierwsze zdarzenie należne jest odszkodowanie, za drugie, nie. Jeżeli np. na skutek wichury spadające drzewo uszkodzi auto, ubezpieczyciel zrekompensuje straty pod warunkiem, że właściciel w umowie zamieścił punkt o ochronie w związku ze skutkami złych warunków atmosferycznych.
W przypadku kradzieży samochodu, jeżeli był ubezpieczony na tę okoliczność, agencja ubezpieczeniowa wypłaci poszkodowanemu rekompensatę, jeśli dostarczy jej wszystkie kluczyki, sterowniki i dokumenty pojazdu oraz dowód rejestracyjny. Warto w AC wybierać choćby najczęściej spotykane zdarzenia, aby się od ich skutków ubezpieczyć.
Zobacz powiązane wpisy:
Samochód z Włoch. Jak go sprowadzić, aby nie żałować?