Ubezpieczenie a sprzedaż auta

W naszym kraju ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, tak więc osoby dokonujące transakcji sprzedaży i kupna samochodu powinny się w tej kwestii porozumieć. Sprzedający powinien przekazać nabywcy dokument ubezpieczenia OC wraz z innymi ważnymi dokumentami pojazdu. Swojego ubezpieczyciela natomiast koniecznie musi powiadomić o sprzedaży, aby uniknąć płacenia wznowionej składki za auto, którego już nie ma.

Osoba, która kupuje samochód, kupuje również ubezpieczenie, ale jako nowy właściciel ma prawo zmienić firmę ubezpieczeniową, jeśli dotychczasowe warunki uważa za niekorzystne. Jeżeli jednak są dobre, to pozostaje przy starym OC, które nabywa automatycznie i korzysta z niego do końca okresu ważności ubezpieczenia. Musi jednak pamiętać o podpisaniu nowej umowy z firmą, najpóźniej w ostatnim dniu, gdy ten okres się kończy.

Firma ubezpieczeniowa może ustalić inne wartości składek dla osoby, która zakupiła samochód. Czasem jest tak, że składki są wyższe dla nowego właściciela, ale zdarza się również ich obniżenie, ponieważ ma on większe zniżki niż osoba sprzedająca pojazd. Bywają także sytuacje, kiedy osoba zbywająca samochód nie posiada dokumentu aktualnego OC.

Nowy właściciel wtedy musi koniecznie wykupić taką polisę OC w wybranym przez siebie towarzystwie ubezpieczeniowym, bo w przeciwnym razie nie będzie mógł poruszać się zakupionym samochodem. Przepisy ustawodawcze mówią, że polisę OC należy wykupić w dniu nabycia samochodu i warto to zrobić, ponieważ za jej brak nakładane są duże kary pieniężne.

Pozostałe wpisy:

OC dla młodego kierowcy

Kalkulator OC

Ubezpieczenie samochodu

OC na miesiąc
ubezpieczenie auta na angielskich tablicach

Previous post Ubezpieczenie nowego samochodu
Next post Polisy turystyczne
https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-oc/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-samochodu/ https://beesafe.pl/najtansze-oc/