Jeździsz bez prawa jazdy?Zapoznaj się z konsekwencjami

Jazda autem bez niezbędnych uprawnień to kiepski pomysł… Decydując się na tak nieodpowiedzialny ruch, należy pamiętać o sporych konsekwencjach, i przede wszystkim o innych uczestników ruchu drogowego, którzy w takiej sytuacji są narażani na kolizje i wypadki. Jakie kary są przewidziane dla nieodpowiedzialnych kierowców? Podpowiadamy! 

 

Jazda bez prawa jazdy

To najczęściej występująca sytuacja na drodze. Zdarza się, że zapomnimy o tym ważnym dokumencie, zostawiając go w domu, w portfelu czy innej kurtce – to zwykła nieuwaga. Od 2018 roku – 1 października wycofano obowiązek wożenia przy sobie dowodu rejestracyjnego a także ubezpieczenia OC. Takie informacje dostępne są w elektronicznym systemie CEPiK – Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Jednak jeśli chodzi o prawo jazdy – to niezmiennie powinniśmy mieć przy sobie, prowadząc pojazd. Jego brak to grzywna – nawet do 250 zł, a także nagana. Zazwyczaj jednak jest to mandat – kwota 50 zł.

Jazda bez uprawnień

Ta sytuacja jest znacznie gorsza, niż ta opisana powyżej. Decydując się na prowadzenie pojazdu, pomimo braku prawa jazdy, musimy się liczyć z konsekwencjami. Wg art. 94 kodeksu wykroczeń to wykroczenie, którego konsekwencjami będzie grzywna – nawet do 5000 zł. To jednak nie wszystko, możliwy jest również tymczasowy zakaz prowadzenia samochodu. Długość zakazu ustalana jest sądowo. Ponadto, osoby decydujące się na jazdę bez prawa jazdy, muszą się liczyć z odholowaniem pojazdu – a co za tym idzie, kosztami za taką usługę.

 

Pozostałe wpisy:

Kiedy trzeba wymienić dowód rejestracyjny samochodu

Samochód z Niemiec

Najtańsze nowe samochody

Regres ubezpieczeniowy

Homologacja butli LPG

Previous post Kiedy przysługuje nam odszkodowanie z AC?
Next post Cena ubezpieczenia OC w samochodzie
https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-oc/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-samochodu/ https://beesafe.pl/najtansze-oc/